Kablosuz ağ teknolojileri nelerdir çeşitleri nedir?

Kablosuz ağ teknolojileri nelerdir çeşitleri nedir?

•Kablosuz LAN → WLAN, mevcut LAN’ların kablosuz olarak oluşturulması veya kabloluLAN’a kablosuz özellik eklenmesi ile sağlanır. Yani kablosuz yerel alan ağıdır.Bu türağlarda iletişim kablo kullanılmaksızın radyo frekansları veya kızılötesi ile gerçekleştirilir.WLAN oluşturmak için Access point (kablosuz dağıtıcı ) ve Alıcıya ihtiyaç vardır.Wlanlar 2yöntem ile oluşturulur.

◦ Ad-Hoc → Bu yöntemde WLAN üzerindeki her cihaz diğer cihaz ile doğruda kablosuz bağlantı kurar. Bu yöntemde ağda bulunan kablosuz donamım cihazı hem alıcı hemde verici olarak kullanılabilir.

◦ Infrastructure → Bu kablosuz yöntemde merkezde bulunan kablosuz dağıtıcı ile cihazlar haberleşir. Kablosuz dağıtıcı diğer kablosuz ağ ile veya diğer kablolu ağ ile bağlantılıolabilir.

•Personel Area Network(Kişisel Alan ağı) → Mobil cihazların oluşturduğu bir ağ türüdür. Mobil cihazların birbiriyle haberleşmelerinin yanında internete bağlanmak için kullanılır.

•Bluetooth → Radyo frekeansları ile kablosuz iletişim sağlanır.Haberleşecek cihazlarbirbirinin görüş alanı içerisinde olmasa da belirli bir mesafeden haberleşebilir.Sabit vetaşınabilir cihazlar arasında veri ve ses iletimi gerçekleştirmeye yardımcı olan birteknolojidir.Bluetooth cihazları için PAN → Piconet , Scatternet

•IrDA (Infrared Data Association) → Kızılötesi ışınlar kullanılarak oluşturulan kablosuzPAN teknolojisidir. En çok bilinen IrDA cihaz televizyon kumandalarıdır. IrDA ilecihazların haberleşmesi için birbirinin görüş açısında ve kısa mesafede bulunmalarıgerekmektedir”(direct beam) en çok kullanılan ve en çok verim alınan yöntem”

•Z-Wawe →Uzaktan kontrol gerektiren uygulamalar için tasarlanan kablosuz iletişimteknolojisidir.Aydınlatma, eğlence sistemleri, ev elektroniği gibi teknolojilerin kablosuzolarak kontrolü ve kendi aralarında haberleşmesi için kullanılmaktadır.Bu teknolojide akıllıtelefon’larda kontrol birimi olabilir.

•ZigBee → Z-Wave’de olduğu gibi kontrol sistemlerinde sensörler veya cihazlar ilehaberleşmeyi sağlamaktadır.(“Z-Wawe’nin benzeri fakat Güvenilir , düşük maliyet önplandadır”)

•HomeRF → HomeRF bulunan evde; PC, telefon ve diğer cihazlar arasında iletişim kablosuz olarak sağlanmaktadır.

Kablosuz ağ teknolojileri nelerdir çeşitleri nedir? sorusunun cevabını yanıtlamış olduk iyi çalışmalar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir